Maul Ledermanufaktur
Hundhalsband läder Edelweiss – Maul Ledermanufaktur
Handgjort av Maul Ledermanufaktur med fokus på komfort, kvalitet och tidlös design
Storleksguide
Mått från Maul Ledermanufaktur. Mät hunden noggrant innan du beställer.
| Totallängd | Halsomfång | Halsbandsbredd |
|---|---|---|
| 35 cm | 25 - 30 cm | 1,8 cm |
| 40 cm | 29 - 34 cm | 2,4 cm |
| 45 cm | 31 - 37 cm | 2,4 cm |
| 50 cm | 34 - 40 cm | 2,7 cm |
| 55 cm | 39 - 45 cm | 3,5 cm |
| 60 cm | 44 - 50 cm | 3,5 cm |
| 65 cm | 49 - 55 cm | 4,0 cm |
| 70 cm | 55 - 61 cm | 4,0 cm |
| 75 cm | 59 - 65 cm | 4,5 cm |
Skickas omgående
Beräknad leverans till dig: vecka 45 (2–8 november)
Produkten har något längre leveranstid.
products.product.pickup_availability.unavailable
Beskrivning
Hundhalsband läder Edelweiss från Maul Ledermanufaktur kombinerar en klassisk design med alpininspirerade detaljer och slitstarka material. De dekorativa edelweiss-motiven tillsammans med färganpassade sömmar ger halsbandet ett tidlöst uttryck som passar både till vardag och speciella tillfällen.
Halsbandet är tillverkat av fettläder som ger slitstyrka och utvecklar en naturlig patina. Insidan är fodrad med mjukt nappaläder som ger mjukhet och komfort samt är skonsamt mot hundens päls. Den integrerade nylonförstärkningen ger extra stabilitet och hjälper halsbandet att behålla sin form över tid.
Kombinationen av gedigna material och traditionellt hantverk gör Edelweiss till ett robust halsband utvecklat för regelbunden användning. De genomtänkta detaljerna ger modellen ett karaktäristiskt utseende inspirerat av den alpina bergsvärlden.
Produktfördelar
- Material: Handgjort av fettläder som ger slitstyrka och utvecklar en naturlig patina.
- Foder: Fodrat med mjukt nappaläder som ger mjukhet och komfort samt är skonsamt mot hundens päls.
- Design: Dekorativa edelweiss-detaljer och färganpassade sömmar.
- Slitstyrka: Integrerad nylonförstärkning som ger extra stabilitet och hjälper halsbandet att behålla sin form.
- Beslag: Robust konstruktion utvecklad för regelbunden användning.
- Färger: Finns i färgkombinationerna svart/röd, mocka/pistage och mocka/petrol.
- Användning: Passar både vardagspromenader och andra tillfällen.
- Hantverk: Handgjort i Tyskland av Maul Ledermanufaktur.
Skötselråd
Rengöring: Torka av halsbandet med en lätt fuktad trasa. Undvik starka rengöringsmedel och kraftig skrubbning.
Lädervård: Applicera sparsamt en fettfri lädervårdsprodukt med en mjuk trasa. Undvik läderfett, mjölkfett, skokräm och produkter som innehåller oljor.
Torkning: Låt halsbandet torka ordentligt innan det används igen.
Storleksguide
Mått från Maul Ledermanufaktur. Mät hundens halsomfång noggrant innan du beställer.
| Totallängd | Passar halsomfång | Bredd |
|---|---|---|
| 35 cm | 25–30 cm | 1,8 cm |
| 40 cm | 29–34 cm | 2,4 cm |
| 45 cm | 31–37 cm | 2,4 cm |
| 50 cm | 34–40 cm | 2,7 cm |
| 55 cm | 39–45 cm | 3,5 cm |
| 60 cm | 44–50 cm | 3,5 cm |
| 65 cm | 49–55 cm | 4,0 cm |
| 70 cm | 55–61 cm | 4,0 cm |
| 75 cm | 59–65 cm | 4,5 cm |
Leverans
Fri standardfrakt. Produkten har något längre leveranstid – beräknad leverans till dig visas ovanför köpknappen. Om ordern innehåller varor med olika leveranstid kan den skickas i flera försändelser.
Tillverkare och produktsäkerhet
Tillverkare
Maul Textil- und Lederwaren GmbH
Im Wiesengrund 13, 64673 Zwingenberg, Tyskland
info@maul-ledermanufaktur.de
Produkt
Hundhalsband läder Edelweiss – Maul Ledermanufaktur
Artikelnummer: 2055-35-04
Säkerhetsinformation
Välj rätt storlek med hjälp av vår storleksguide och justera produkten så att två fingrar får plats mellan produkten och hunden. Kontrollera spännen, karbinhakar, ringar och sömmar före användning och byt produkten om den är skadad. Lämna aldrig hunden obevakad med koppel fastsatt eller uppbunden. Halvstryp ska bara användas under uppsikt.
Frågor om produktsäkerhet? Kontakta oss på info@donlorino.com.
Läder med mjukt nappaläderfoder
Edelweiss kombinerar en stadig läderutsida med mjukt nappaläder på insidan. Integrerad nylonförstärkning ger stabilitet och hjälper halsbandet att behålla sin form.
Edelweissmotiv och färgmatchade sömmar
Dekorativa edelweissmotiv och färgmatchade sömmar ger modellen dess karaktär. Det klassiska uttrycket passar för både vardagspromenader och andra tillfällen.
Storlek, skötsel och leverans
Hur väljer jag rätt storlek på halsbandet?
Mät hundens halsomfång där halsbandet ska sitta, utan att dra åt måttbandet. Jämför med modellens intervall för halsomfång i storlekstabellen. Halsbandets totala längd är inte samma mått som hundens halsomfång.
Se Mauls storleksguideHur tar jag hand om produkten?
Torka av lädret med en lätt fuktad trasa och låt det lufttorka. Använd vid behov sparsamt med en fettfri lädervårdsprodukt. Undvik läderfett, oljor och starka rengöringsmedel.
När skickas min beställning?
Det aktuella leveransbeskedet visas ovanför lägg i varukorg-knappen. Beställningar med produkter som har olika leveranstider kan skickas i flera leveranser.
Skapa ett komplett set
Matcha halsband, koppel och tillbehör i samma stil för en genomtänkt helhet.
Det finns inga matchande produkter i den valda färgen.
14 DAGARS ÖPPET KÖP
Vi förstår att det ibland kan vara svårt att hitta den perfekta storleken eller modellen till din fyrbenta vän. Därför är våra modeller, i så stor utsträckning som det går flexibla i storleken. Men oroa dig inte, du har 14 dagars öppet köp om det inte skulle passa.















